Бізнес і Реформація. Чи є зв’язок? Інтерв'ю Голови Ради директорів "ССХ Україна" Дмитра Колоди

Позавчора Дмитро Колода, Голова Ради директорів "ССХ Україна", святкував свій день народження. Ми знаємо пана Дмитра як християнина, який вдало втілює досвід роботи у світській сфері у діяльність нашої місії.

Раніше він працював аудиторов у KPMG, аудиторській фірмі з "великої четвірки" і зараз є фінансовим директором компанії по управлінню нерухомістю London & Regional Properties Ukraine.

Пропонуємо вашій увазі останнє інтерв'ю Голови Ради директорів "ССХ України" Дмитра Колоди Ользі Романенко.

 

О. Р.: Дмитре, наразі наша країна має багато проблем в економіці. Як Ви вважаєте, як професійний аудитор і фінансист, що є причиною негараздів із фінансами на підприємствах, у державі?

Д. К.: На мою думку, причинами жалюгідного становища економіки та фінансів України є: 

 - тотальна корупція в державних та приватних підприємствах. Отримання “відкатів” є загальноприйнятою практикою в багатьох державних підприємствах. Хоча намітились позитивні тенденції з запуском ProZorro; 

 - дефіцит кваліфікованих кадрів; 

 - невідповідність української освіти сучасним вимогам праці (ринку не потрібна така кількість юристів, аудиторів, фінансистів, інших професій);

 - складність ведення бізнесу. Багато працівників повинні витрачати свою енергію не на створення вартості, нових товарів, робіт та послуг, а на боротьбу з різними державними органами, які не сприяють веденню бізнесу, а, навпаки, заважають.

Ви працювали довгий час аудитором? Аудит — перевірка фінансової звітності підприємств. Які зловживання були найбільш поширеними в українських реаліях?

Задачею аудитора не було виявити зловживання на підприємстві. Ми проводили наші процедури з метою отримання достатніх аудиторських доказів для висловлювання нашої думки щодо фінансової звітності. Під час цього ми виявляли, що деякі підприємства вели дві бухгалтерії: офіційну та «управлінську», проводили брутальні незаконні операції з метою неcплати податків.

Україна прийняла міжнародні стандарти аудиту як національні, законодавчо ми закріпили досвід європейських країн, Кодекси етики тощо. Однак значна частина аудиторських висновків недостовірна, аудиторські компанії дають офіційні висновки, що фінансовий стан банків, підприємств стійкий, однак через півроку вони банкрутують. Науковці констатують, що аудит як такий в Україні не прижився. Як думаєте, чому?

Так, дійсно, проблема України не у відсутності необхідного законодавства, а в застосуванні існуючого.

Те ж саме відбувається з аудиторами. Незважаючи на те, що у нас прийняті міжнародні стандарти аудиту, дуже мало аудиторських компанії їх застосовують на практиці.

Тому аудиторські висновки можуть бути позитивними, хоча фінансова звітність повинна бути суттєво змінена, наприклад, шляхом нарахування додаткових резервів, що впливають на рівень власного капіталу банків або підприємств.

Як Ви вважаєте, чи вплинула Реформація в Європі на чесність ведення бізнесу? Чи є це важливим? Чи можна миритися з «сірою» або «чорною» бухгалтерією?

Реформація в Європі суттєвим чином вплинула на розвиток бізнесу та чесність його ведення.

Під впливом Реформації в багатьох країнах Європи виникли професійні організації бухгалтерів, аудиторів, юристів, що значним чином поліпшили етичні стандарти ведення бізнесу. Завдяки цьому виникли інституції, що створили таке середовище, в якому бути нечесним стало невигідно.

З «чорною» бухгалтерією миритися не можна, і вона повинна зникнути як явище в Україні.

Дмитро Колода на панельній дискусії "Як заповнити церкви студентами" (лютий 2017 р.)

 

Чи були приклади у Вашому житті, коли аудитори підтверджували звітність компаній нечесно, за гроші. Які це мало наслідки у довгостроковій перспективі?

У моєму житті не було прикладів, коли аудитори підтверджували звітність компанії нечесно.

Які фінансові закони прописані у Біблії?

Біблія — чудовий підручник для ведення бізнесу. В ній містяться дуже багато принципів ведення бізнесу, наведу пару з них:

 - Чесність. В бізнесі потрібно бути завжди чесним зі своїми партнерами, клієнтами та працівниками. Тому що втрата довіри веде до втрати бізнесу;

 - Дотримання обіцянок/зобов’язань. Завжди треба дотримуватися взятих на себе зобов’язань, що прописані в контрактах. Це є запорукою довіри партнерів до ваших бізнес-операцій.

 - Професійне виконання своїх обов’язків. В Біблії дуже багато сказано про наше відношення до роботи. Ми повинні прагнути надавати послуги та роботи товари якісно. Постійно підвищувати свої професійні навички, бути сумлінним виконавцем своїх обов’язків.

Я переконаний, що тільки сумлінна праця та постійне вдосконалення своїх навичок ведуть до добробуту та Божого благословення.

Чи радите Ви молоді йти в аудиторську професію, фінансовий менеджмент? Чи важко там залишитися чистим, з незаплямованою совістю, коли більшість компаній приховують справжні прибутки, не доплачують податки, платять «сірі» зарплати?

Скажу відверто, що у професії аудитора чи фінансиста не більше спокус, ніж у професії лікаря або інженера. Я вважаю, що християнин може бути прикладом скрізь, на будь-якому робочому місці.

Проте я переконаний, що, враховуючи загальносвітові тренди, молоді краще йти в ІТ або інші креативні професії.

Наскільки моральною є практика «відкатів»? Коли заробітні плати низькі, і велика частина доходів працівників на практиці формується за рахунок закладених додаткових коштів у вартість товарів і послуг, що вони купують?

Практика «відкатів» є абсолютно неприпустимою з християнської точки зору. На мою думку, це є крадіжка, яка є гріхом. Це неправильна модель бізнесу, коли працівнику платять маленьку заробітну плату, і він «добирає» решту за рахунок «відкатів».

Зі свого досвіду можу сказати, що висока заробітна плата є добрим підґрунтям уникнення практики «відкатів».

Хоча у своїй професійній діяльності я зустрічав деякий людей, які отримували «відкати», незважаючи на те, що в них була висока заробітна плата. Переконаний, що дуже багато залежить від серця людини та її моральних принципів.

Скільки зараз коштує ділова репутація? Чи правда, що наразі це є найцінніший капітал?

У цивілізованому світі репутація коштує величезних грошей. Як ви знаєте, вартість бренду видатних компаній, таких як Apple, Google, Amazon та інших вимірюється мільярдами доларів. Репутація є складовою частиною вартості бренду.

У християнських країнах широко поширена благодійність. Чи важливо розвивати її в Україні?

Розвивати її дуже важливо. За рахунок благодійників у США та інших країнах Західної Європи були створенні потужні університети, музеї, організації тощо. Ці інституції мали величезний вплив на розвиток західного суспільства.

Тому Україна не повинна пасти задніх, і зараз все більше і більше людей в нашій державі задіяні у благодійних проектах, які матимуть суттєвий вплив на розвиток нашої держави.

Як знаходити баланс між шаленим робочим графіком і часом для родини, церкви, суспільства? Які пріоритети у Вас у житті?

У моєму житті пріоритети наступні: Господь Бог, родина, робота, служіння у християнських організаціях (Співдружність студентів-християн Україна, Українська євангельська теологічна семінарія) в якості члена Наглядової Ради, а також участь у суспільно важливих дослідженнях разом з НО «Ціна держави».

Хоча іноді дуже важко дотримуватися цих пріоритетів, але з Божою допомогою можна багато зробити.

Джерело: r500.ua