Файна історія про те, як ССХ об'єднала студентів з Харкова та Львова у пошуках Бога й свого місця у житті

На травневі свята у студентів з Харкова і Львова з’явилась чудова можливість взяти участь у проекті «ССХ Україна» «Зі Сходу на Захід – Україна єдина». Цієї весни проект виявився ювілейним, адже ССХ проводить його вже вп’яте! 

Ідея проекту «Зі Сходу на Захід – Україна єдина» зародилась одразу після Майдану, коли ми зрозуміли, як мало ми насправді знаємо один про одного (Схід про Захід і навпаки) і як багато взаємних стереотипів і упереджень існує.

Слоган цьогорічного проекту – «Відкрий культуру і історію, відкрий духовність, відкрий себе». Проект зібрав близько 40 учасників, серед яких 23 студента з Харкова і 9 студентів зі Львова.

У перший же день проекту студенти розпочали знайомство один з одним, зі Львовом, разом втілили в центрі міста біля Ратуші флешмоб «Зі Сходу на Захід – Україна єдина», а на вечірніх посиденьках розпочали «громити» власні стереотипи під час рольової гри і її обговорення по тому.

Протягом п’яти днів ми мали неймовірні сніданки «Відкрий», що надихали кожного. Це час, коли кожен учасник міг порозважати на тему духовності. Студенти згадували історію двох розбійників, які були розп’яті на хресті разом з Ісусом Христом і який слід вони залишили в історії людства. Ми продовжили цю тему при відвіданні Личаківського кладовища, де разом з екскурсоводами розважали над тим слідом, які залишили люди, які поховані на цьому кладовищі: ми згадували і відомих поетів, музикантів, композиторів, єпископів церков, громадських діячів і, звичайно, Небесну Сотню.

В третій день, як і всі порядні галичани, учасники проекту відвідали церкви. Адже це була неділя. Вже після обідні продовжили духовні розважання на цікавій екскурсії «Стіни Львова говорять про Бога».

Історія про двох розбійників дивним чином мала продовження: як розповів наш екскурсовод, про неї нагадує нижня перегородка на хресті, який ми побачили в церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Студентам так цікаво було відкривати Львів, що не хотіли відпускати нашого екскурсовода, задаючи питання! 

Четвертий день проекту був дуже насиченим і одночасно сфокусованим на центральній темі – цінностях і тому, як вони мають проявлятись в житті. Спершу під час надихаючого сніданку разом з Михайлом Мєльніковим ми підслуховували розмову учнів по дорозі до Емаусу і розважали, як відкривався Ісус Христос Своїм учням, як змінювались їхні цінності. Задавались питання: «А на чому базуються наші погляди, переконання, світогляд та цінності?». «Що нам заважає вірити Біблії і християнству?». 

В цей день учасники акції зустрілись з «Живою книгою» - студенти з Харкова і Львова разом висаджували ялинки в парку на Погулянці і спілкувались з Русланом Сагановським, студентським мером Львова. Розмова з (досі) студентом двох факультетів та громадським активістом підбадьорила і інших студентів бути людьми впливу, небайдужими до свого університету і міста.

На продовження теми розважання над різними світоглядами і цінностями учасники «Зі Сходу на Захід» мали екскурсію до глибокого за змістом пам’ятника. Через кілька днів після початку німецько-радянської війни Львів зайняли фашистські війська, і в ніч з 3 на 4 липня 1941 р. було арештовано декілька десятків професорів із львівських ВНЗ. Їх розстріляли. На місці розстрілу (недалеко від студентського містечка Львівської Політехніки) зараз встановили монумент, який являє собою арку з каменю та десяти постаментів з римськими цифрами, що символізують десять Заповідей Божих. Головним елементом є камінь з цифрою V, тобто заповіддю "Не вбий!". Один з харківських студентів, побачивши цей пам’ятник, не міг стримати своїх емоцій, інші просто завмерли в тиші.

А далі – екскурсія до Українського Католицького Університету, де ми розважали про цінності цього університету і як вони є основою і всього навчального процесу, і стосунків, і навіть будівель. Було цікаво спостерігати, розмовляти і чути студентів під час екскурсії – емоції були змішаними і подеколи переходили від одних до інших: спершу захоплення, а потім невірство, що такий університет може бути в Україні.

Цей проект змінив і харківських студентів, і львівських. Одні реально відкрили для себе іншу культуру; інші задумались над своїм світоглядом і цінностями, на яких базується їхнє життя; а львівські студенти вчились служити харківським. А ще студенти просто здружились і вже мріють про поїздку до Харкова.

Відгуки студентів про проект:

"Вразила кількість людей, які відвідують церкви та собори, та спокійне ставлення оточуючих до цього. У моєму рідному місті такого не зустрінеш, особливо серед молоді. До церкви підійти боязко, бо одразу почуєш багато жартів про себе.

Мені ж залишається поступово руйнувати стереотипи щодо віри. Атмосфера старого Львова та цей проект цьому добре сприяли. Тож, здається, я стала трошки ближче до Бога. «Зі Сходу на Захід» дав мені сили далі ростити свою віру та відкривати нове. Дякую!

Н., студентка з Харкова.

Історія і культура Львова багато говорить про Бога і релігію. Дуже цікаво про це все дізнаватись. Відкрив про Бога те, що тільки Він зміг зібрати настільки різних людей з протилежних сторін країни в одному проекті, зблизити їх і заставити задуматись про щось духовне.

Д., студент зі Львова.

P.S. Проект завершився. Він залишив по собі купу емоцій, але й чудові глибокі розмови і розважання, зустрічі з цікавими небайдужими людьми, виклики, а ще - надію й віру, що ми усі трішечки змінились, в чомусь зруйнували свої стереотипи і почали зрощувати нові цінності.

Цей проект – майданчик, де студенти могли відкривати різні грані життя; пізнавати культуру; світогляди різних людей і демонструвати свій власний; відкривати для себе Творця цього світу і Його втілення в житті інших людей; чути виклики і пробувати впустити щось нове у своє життя. 

Автор: Євген Кульчицький, "ССХ Львів"