Місія студентам у світі пост-правди: Ірена Гусева про найкраще з навчальної конференції

На минулому тижні «ССХ Україна» розпочала новий академічний рік конференцією для працівників і волонтерів «QUO VADIS?».

Цей захід був покликаний підготувати команду до початку навчального року та дати відповіді на ті питання і виклики, що визріли в працівників ССХ. А головне - переосмислити «Quo Vadis?» (латинський вираз, який став вже крилатою фразою, що означає «Куди прямуєш?»).

Спочатку разом з Романом Соловієм, д.ф.н. і керівником Ресурсно-дослідницького Центру ЄААА, ми розважали про час, в який ми живемо.

Наше суспільство, країна і люди надзвичайно сильно змінились з того моменту, коли ми востаннє обмірковували цю тему з паном Романом кілька років тому.

Вималювались нові тенденції; ввійшло в обіг нове поняття – post-truth world (постправдовський світ). Слово «постправда» стало широковідомим у 2016 р., коли Оксфордський словник англійської мови обрав його «словом року».

Це поняття «стосується умов, за яких об'єктивні факти менш значимі під час формування суспільної думки, ніж звернення до емоцій та особистих поглядів». 

Разом з нашим доповідачем ми обмірковували основні причини феномену пост-правди. І ставили питання, чи не повертаємось ми до нового Середньовіччя.

За словами нашого викладача, «в епоху Середньовіччя людина жила не в універсумі фактів, а у світі символів, який для середньовічної свідомості був більш реальнішим, ніж емпірична реальність. І коли ці два світи суперечили одне одному, середньовічна людина надавала пріоритет символічній. В епоху постправди символічний світ (який ми бачимо на моніторах чи телеекранах) стає реальнішим, ніж емпіричний світ фактів. Взаємодія з символічним світом екрана поступово стає головним змістом життя, а медійна «гіперреальність» стає пріоритетнішою за реальне життя».

Якою має бути реакція християн на виклики нового часу? Роман Соловій радить:

 - Визнати свою відповідальність і розкаятися;

 - Розвивати критичне мислення і тверезий розум, перевіряти інформацію і не поширювати фейкових історій;

 - Використовувати «герменевтику підозри»;

 - Виявляти особисту чесність у приватних і суспільних справах;

 - Зберігати іронічну дистанцію від своїх політичних уподобань;

 - Говорити правду в любові, а не осуджувати;

 - Залишатися церквою, пророчим свідком надії;

 - Опиратися трайбалізму і любити людей, які відмінні від нас;

 - Виявляти знаки солідарності і взаємності (чути інші наративи, брати участь у стражданнях світу).

Як перегук з сьогоднішнім часом, команда «ССХ Україна» під час конференції досліджувала і переосмислювала книгу Суддів зі Святого Писання разом з пастором Львівської реформатської церкви «Свята Трійця» Хіроу Хакебордом.

Нова працівниця "ССХ Україна" - Марина Згода

Перед нами розгорнулась важка й депресивна сторінка з історії Ізраїльського народу, «час, в який би точно не хотілось жити», за словами одного з працівників ССХ; період, коли «кожний робив, що вважав правильним у своїх очах».

«Та саме в цей темний час Бог використовує слабких людей для проявлення своєї слави… Не потрібно боятись, коли ми слабкі чи збентежені, бо тоді Бог діє через нас!.. Дивіться не на людських провідників, а на Бога, Ісуса!», - підбадьорював нас пастор Хіроу.

В цьому світлі команда «ССХ Україна» розмірковувала про нашу місію, бачення та цінності. Розважали, куди ми йдемо в новому навчальному році, де знаходиться наш фокус, які наші цілі й плани, як ми формуємо думку про себе і  як ми розвиваємо партнерські стосунки. 

Одеська команда ССХ

Під час круглого столу студентські працівники дискутували й шукали відповіді на питання, як краще допомогти рости студентам і займатись наставництвом зі студентами.

А регіональні координатори роздумували про стилі лідерства і рости, зокрема, в ситуативному лідерстві разом з виконавчим директором «ССХ Україна» Юлією Ніколайчук.

Вправи, які запропонувала психолог з «Карітас Харків» Христина Малишева, вечірні духовні дисципліни з нашими колегами з «Інтерварситі США» Тетяною та Джеймсом Алдерсонами, заняття в майстерні шоколаду та вечірня свічка  дали можливість пізнати один одного ще глибше і краще. І це по-справжньому згуртувало нас.

Ще наведу деякі відгуки наших працівників.

Марина Гнатишина, координатор «ССХ Україна» в центральному регіоні: «Скажу чесно, я була вражена темою, яку виклав Роман Соловій. Тема постправди, на жаль, майже ніде не звучить, але зараз ми живемо в такий час розвитку технологій, штучного інтелекту, де ця тема має гучно обговорюватися в суспільному житті.

Я відчула також більше єднання команди ССХ. Все ж таки добре, що Христина проводила завдання для команди. Піднімалися такі підводні моменти, що зазвичай ховаються під ковдрою («кому найбільше довіряєш в команді», «з ким гарно проводиш час»)Це дійсно допомагає замислитись, хто для тебе є хто і ким ти є для когось».

Юлія Гарбуза, нова працівниця "ССХ Україна"

Це був хороший час для переосмислення. Конференція дала нам шанс стати на одну платформу та можливість зрозуміти хоч трішки тенденції й виклики цього часу. Зокрема, як реагувати на них українським християнам.

Час живитись Божою мудрістю й вчитись. Час глибоко зазирати в очі один одному і зближуватись; час запалюватись до нових буднів.

І моє щире прагнення й молитва, яка звучала наприкінці конференції, така: «Боже, дай нам не розгубити по дорозі все те, що ми тут чули і набули!».

Ірена Гусєва, координатор навчальних програм